Dnia 3 października 2019 roku studenci pierwszego i drugiego roku kierunku Fizyka Techniczna udali się na dwudniową wycieczkę naukową do Raciborza i okolic. Po dotarciu na miejsce zbiórki, około godziny 10, autobusem przejechali do firmy COBEX w Raciborzu, gdzie czekała prezentacja dotycząca historii oraz zakresu działań zakładu.

Następnie, podzieleni na trzy grupy, studenci mieli okazję zwiedzić firmę i zobaczyć z bliska, jak wygląda praca i podział obowiązków zatrudnionych w niej ludzi, a także dowiedzieli się, jak wygląda nowoczesne przetwórstwo węglowe w czym zakład się specjalizuje od lat. Po około trzech godzinach spędzonych w firmie (i poczęstunku :)) studenci udali się do ośrodka, w którym mieli zapewniony nocleg, obiad oraz – tego samego wieczora – ognisko z kiełbaskami.

Następny dzień rozpoczął się od wizyty w Instytucie Geofizyki PAN, gdzie opowiedziano o obowiązkach i panującym w nim trybie pracy. Studenci dowiedzieli się też, jak dawniej funkcjonowała aparatura sejsmograficzna, jakie były problemy związane z dokładnością zbieranych danych i jak ewoluowała do postaci, w jakiej obecnie się znajduje.

Ostatnim przystankiem była stacja IMGW, gdzie hydrolog i meteorolog przedstawili, czym charakteryzuje się ich praca, zaprezentowali aparaturę pomiarową niezbędną w ich działaniach oraz przebieg prawidłowego zbierania danych pogodowych. Studenci mieli też niecodzienną okazję znaleźć się w ogródku meteorologicznym, w którym przekonali się o liczebności zastosowań zjawisk fizycznych wykorzystywanych przy wykonywaniu wszelkich pomiarów.

Październikowa wycieczka była nie tylko okazją do zapoznania się z pracą w różnych miejscach oraz i do przekonania się, ile praktycznych zastosowań w przemyśle i życiu codziennym ma fizyka (którą wszyscy kochamy), ale także służyła integracji studentów pierwszego i drugiego roku. W końcu studia techniczne to nie tylko liczby, wzory, wykresy i programy, ale też ludzie, którzy nas otaczają oraz atmosfera, jaką tworzą, gdy jesteśmy razem.

Do następnego razu!