Studenckie Koło Naukowe γ-force powstało z inicjatywy studentów Instytutu Fizyki CND pragnących rozwijać swoje pasje i zainteresowania przyrodnicze. Koło zajmuje się badaniami interdyscyplinarnymi na pograniczu fizyki i nauk o Ziemi. W centrum zainteresowań koła znajdują się badania naukowe prowadzone z wykorzystaniem metod fizyki jądrowej do datowania dozymetrycznego osadów geologicznych, obiektów archeologicznych oraz badania geomorfologii przy pomocy naturalnych i sztucznych radionuklidów jak 238U, 222Rn, 40K 137Cs.

Gliwickie Laboratorium Datowania Luminescencyjnego jest wiodącym laboratorium w swojej dziedzinie. Laboratorium dysponuje najnowszym sprzętem pomiarowym umożliwiającym prowadzenie unikatowych badań w skali światowej. Kadra laboratorium aktywnie współpracuje na arenie międzynarodowej z wiodącymi ośrodkami.

csm Logo DLED 1544d91967Pomimo, że γ-force jest najmłodszym z kół naukowych, członkowie zaprezentowali wyniki swoich prac na międzynarodowej konferencji DLED2020 zorganizowanej przez Instytut Antropologii Ewolucyjnej im. Maxa Plancka (Lipsk, Niemcy). Prace studentów dotyczyły między innymi emanacji 222Rn z materiałów referencyjnych z Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej oraz aplikacji internetowej μRate do obliczania dawki rocznej promieniowania jonizującego dla potrzeb datowania dozymetrycznego.