A A+ A++

Fizyka Techniczna - studia o profilu praktycznym (kierunek akredytowany przez PKA)

Poziom studiów

studia I stopnia

Kierunek

praktyczny

 

Czas trwania

3,5 roku (7 semestrów)

Uzyskiwany tytuł

inżynier

Opis kierunku

CZEGO UCZYMY:

Jeśli chcesz zrozumieć naturę otaczającego świata i dowiedzieć się jak rozwija się przemysł zaawansowanych technologii wybierz studia na Fizyce Technicznej!
Praktycznie każda istniejąca obecnie technologia wykorzystuje prawa fizyki. Z nami poznasz zagadnienia z pogranicza fizyki, informatyki, inżynierii materiałowej oraz przedmiotów specjalistycznych skoncentrowanych wokół techniki wysokiej próżni, nanotechnologii, fizyki jądrowej, metod pomiarowych wykorzystywanych w badaniach naukowych, diagnostyce medycznej i badaniu materiałów, zagadnień sterowania pomiarami i analizy wyników doświadczalnych.

Mówiąc najogólniej, zrozumiesz mechanizmy rządzące światem i szybko się przekonasz, że to wiedza nie tylko dla wtajemniczonych!

DLACZEGO WARTO:

Jest to kierunek o profilu praktycznym, utworzony na zapotrzebowanie firm z branży zaawansowanych technologii, z którymi mamy nawiązaną stałą współpracę. Fizyka techniczna to studia dla wszystkich zainteresowanych pracą w przemyśle zaawansowanych technologii, wspomaganych komputerowo i rozwiązaniami z zakresu robotyki. 24-tygodnie praktyk w przemyśle pozwolą Ci poznać zagadnienia innowacyjnej gospodarki w praktyce. Będziesz studiować wykonując eksperymenty i realizując projekty. Zdobyta interdyscyplinarna wiedza i umiejętności przygotowują Cię do pracy w wielospecjalistycznych zespołach i nauczą rozwiązywania problemów powstających na styku różnych dziedzin techniki.

Nie zwlekaj, przekonaj się jak fascynująca jest fizyka!

TWOJE KWALIFIKACJE I UMIEJĘTNOŚCI:

Jako absolwent Fizyki technicznej (profil praktyczny) będziesz mieć wiedzę i umiejętności z zakresu:
– praw fizyki i ich odczytywania w życiu codziennym,
– metod eksperymentalnych fizyki ciała stałego w zastosowaniu do badań materiałowych,
– metod eksperymentalnych fizyki jądrowej w zastosowaniu do wielkoskalowych zjawisk przyrodniczych w środowisku
oraz
– matematyki,
– grafiki i komputerowego wspomagania projektowania,
– podstaw programowania,
– metod eksperymentalnych fizyki,
– metod numerycznych, metod symulacji zjawisk oraz automatyzacji pomiarów,
– przedmiotów specjalistycznych obejmujących zagadnienia z zakresu aparatury próżniowej, technologii wysokiej próżni, systemów sterowania, czujników wielkości fizycznych i chemicznych, metod izotopowych, programowania sterowników i kontrolerów oraz obsługi baz danych.

STAŻE I PRAKTYKI:

Wierząc w siłę współpracy i korzyści wynikające z kooperacji, zajęcia dydaktyczne prowadzimy wspólnie ze specjalistami z przemysłu.
Instytut Fizyki – Centrum Naukowo-Dydaktyczne współpracuje z około 30 przedsiębiorstwami, w tym m.in. z firmami: PREVAC – światowym liderem w dziedzinie technologii wysokiej próżni, ProPoint, KPLabs, WASKO i Vigo Photonics. Wielu naszych studentów odbywa w nich praktyki zawodowe, a po studiach może znaleźć ciekawą i dobrze płatną pracę.

TWOJA KARIERA:

Dzięki zdobytej wiedzy i praktyce będziesz przygotowany do pracy w sektorze zaawansowanych technologii. Będziesz mógł projektować i obsługiwać specjalistyczną aparaturę badawczo-pomiarową oraz prowadzić pomiary z wykorzystaniem zaawansowanych technik badawczych. Twoje umiejętności będą potrzebne tam, gdzie trzeba rozwiązywać niestandardowe problemy, czy też programować sprzęt.
Dlatego zatrudnienie po Fizyce technicznej może być związane z opracowywaniem nowych technologii. Jest to taki kierunek, w którym fizyka łączy się z techniką i matematyką. To również dobry start dla osób, które chcą w przyszłości zajmować się automatyką lub programowaniem.

OPINIE ABSOLWENTÓW:

Julia Pluta
„Ukończenie studiów na kierunku Fizyka Techniczna pozwoliło nie tylko na zdobycie szerokiej wiedzy w zakresie fizyki i inżynierii, ale również umożliwiło mi zaangażowanie się w prace naukowe i projektu badawcze. Pozwoliło mi to na osobisty rozwój małej kariery naukowej, współautorstwo w artykułach naukowych, wyjazdach na międzynarodowe konferencje. Kierunek ten łączy wszystko co niezbędne inżynierowi: wiedzę teoretyczną, umiejętności pracy w laboratorium, współpraca w zespole i zarządzanie projektami, obeznanie w zakresie programowania i modelowania komputerowego oraz umiejętne zdobywanie danych i poprawna ich analiza.”

Aleksandra Tomaszowska
„Idąc na ten kierunek mogłam rozwinąć swoje zainteresowania oraz podjąć pierwsze kroki w kierunku rozwoju naukowego angażując się w projekty badawcze. Zdobyta wiedza pozwala się odnaleźć w bardzo szerokim zakresie innych dyscyplin naukowych i inżynierii, a umiejętności ułatwiają dalsze działania, bez względu na to czy ktoś skieruje swoje kroki w stronę przemysłu czy nauki."

Radosław Paluch
„Studia inżynierskie na kierunku Fizyka Techniczna prowadzone przez Instytut Fizyki pozwoliły mi uzyskać interdyscyplinarną wiedzę z wielu dziedzin (mechanika, termodynamika, technika wysokiej próżni, programowanie) co pozwoliło mi prezentować szeroki zakres kompetencji na rynku pracy. Ponadto podczas studiów możliwe było podjęcie przeze mnie pracy w lokalnej firmie z sektora aerospace, przy znacznym zrozumieniu i wsparciu ze strony prowadzących co pozwoliło mi na uzyskanie wiedzy i doświadczenia zarówno w trakcie zajęć jak i w praktyce. Obieralne przedmioty z zakresu technologii kosmicznych przygotowały mnie do dalszej edukacji na studiach magisterskich (Politechnika Gdańska, kierunek Technologie Kosmiczne i Satelitarne). Prowadzący zajęcia często mieli kontakty z przemysłem oraz kładli znaczny nacisk na praktyczne aspekty przekazywanej przez nich wiedzy. Jako student byłem zaangażowany w prace badawcze prowadzone w Instytucie, co pozwalało na pozyskiwanie wiedzy w atrakcyjny sposób- poprzez realizowane projekty. Moją pracę dyplomową pod opieką Pana Profesora Błachowicza, wykonywałem w oparciu o standardy przemysłowe, bezpośrednio aplikując zdobytą wiedzę teoretyczną do realnego problemu inżynierskiego, co zaowocowało wyróżnieniem jej przez Prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej.”

Michał Koruszowic
„Fizyka techniczna to kierunek studiów, który oferuje studentom nie tylko wiedzę z zakresu fizyki, ale również umiejętności techniczne niezbędne w wielu dziedzinach przemysłu i nauki.
Dzięki zdobyciu rozległej wiedzy mogłem kontynuować moją edukację na studiach niezwiązanych bezpośrednio z fizyką oraz znaleźć pracę jako programista. W oparciu o moje własne doświadczenia mogę w pełni polecić studia na tym kierunku.”

© Politechnika Śląska

Ogólna klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych przez Politechnikę Śląską

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie